کلینیک خواب

معرفی کلینیک خواب


در این بخش دو قسمت مجزا به منظور ارائه خدمات سرپائی و تحت نظر وجود دارد. بخش اورژانس درمانگاه نیاوران با دارا بودن 10 تخت و بهره­ گیری از پزشكان متخصص و پرستاران مجرب آمادگی پذیرش بیماران در تمام ساعات شبانه روز را­ دارد. همچنین این بخش مجهز به اتاق تریاژ تخصصی مجزا و نیز یک اتاق عمل 24 ساعته جهت انجام اعمال جراحی سرپائی به همراه اتاق ایزوله تنفسی، مطابق با استانداردهای روز دنیا است.

کلینیک خواب، کلینیکی است که در آن تست خواب با استفاده از پیشرفته ترین دستگاههای مانیتورینگ مغزی و قلبی انجام میشود. پرسنل کارآزموده و دوره دیده برای انجام این تست به صورت مستمر بیمار را پایش میکنند. این بررسی در کسانی که خواب آلودگی روزانه یا احساس خستگی مفرط و یا خر وپف های مکرر دارند، باید انجام گردد. چون آپنه های مکرر در خواب باعث ایجاد استرس بیمار و ترشح هورمونهای استرس می گردد که باعث اتفاقات بدتری مانند سکته مغزی یا سکته قلبی حین خواب ، آریتمی های قلبی و فشار خون بالا مقاوم به دارو می گردد. این تست همچنین در افراد دیابتی که کنترل قند علیرغم مصرف انسولین و داروی خوراکی به سختی انجام مبگبرد و یا افرادی که فشار خون مقاوم به دارو و یا چاقی مفرط و نارسایی قلبی دارند نیز انجام می شود .
این اختلالات عبارتند از: خروپف، قطع شدن تنفس در خواب، خواب آلودگی روزانه، سندروم بی قراری پاها، بی خوابی، افت اکسیژن خون، سردرد های صبحگاهی، فشار خون بالای صبحگاهی، کابوس های شبانه و…

فرد بیمار برای انجام تست خواب، یک شب در کلینیک خواب بستری می گردد. سپس تکنسین مربوطه که فردی آموزش دیده و مجربی می باشد، دستگاه تست خواب را که شامل امواج مغزی، نوار قلب، نوار اعصاب عضله، سنسور اندازه گیری سطح اکسیژن خون و سنسورهایی جهت اندازه گیری فشارهای داخل بینی و خروپف می باشد را به بیمار وصل می کند.

نحوه انجام تست خواب در کلینیک خواب
بیمار تمامی طول شب را با دستگاه خوابیده و در طول شب می تواند مانند حالت عادی که در منزل خوابیده است، با دستگاه هر گونه حرکتی را انجام دهد و تکنسین تست خواب تا صبح بیمار را از اتاق مانیتورینگ، کنترل می کند تا در صورت قطع شدن الکترودهای بیمار یا وصل کردن سنسورهای متصل نشده به وی آنها را وصل نماید.

بعد از انجام تست، صبح روز بعد بیمار ترخیص می گردد و جواب تست خواب پس از آنالیز حدود یک هفته بعد به بیمار تحویل داده می شود. با توصیه پزشک ریه جواب آزمایش به پزشک های مربوطه ارجاع داده می شود.

انجام این تست در واقع برای همه یکبار ضرورت دارد زیرا بسیاری از مردم از مشکلات خواب خود بی خبر هستند که با انجام این تست متوجه علت اختلالات خواب خود می شوند.

بعد از انجام تست خواب پلی سومنوگرافی، ممکن است پزشک شما با توجه به جواب تست برای شما انجام تست تیتراسیون را پیشنهاد دهد که در این صورت یک دستگاه کمک تنفسی به نام CPAP که شامل یک دستگاه کوچک قابل حمل است به همراه یک ماسک بر روی سر شما قرار داده می شود و تکنسین تا صبح فشار دستگاه را از طریق مانیتورینگ با توجه به خروپف، قطع تنفس، افت اکسیژن خون شما افزایش می دهد تا جایی که دیگر خبری از خروپف قطع تنفس و افت اکسیژن خون نباشد.

بخشی از خدمات کلینیک خواب