چکاپ آزمایش سلامت سالمندان

در آزمایش چکاپ سلامت سالمندان موارد زیر بررسی می‌شود:

  1. U/A: بررسی ظاهری، فیزیکی، شیمیایی و میکروسکوپی ادرار
  2. U/C: کشت ادرار
  3. املاح معدنی کلسیم (Ca)، پتاسیم  (K)، فسفر (ph)، سدیم (Na)، منیزیوم (Mg)، روی (Zinc)، مس (Cu)
  4. ویتامین B12
  5. CBC
  6. PSA: آنتی‌ژن اختصاصی پروستات
  7. فولیک اسید (Folic Acid)
  8. FOB
نمونه ادرار و خون و مدفوع
15 پارامتر مورد ارزیابی
5 روز تا نتیجه ی آزمایش

اطلاعات چکاپ ها

چرا باید این تست را انجام دهیم؟

سالمندی، به طور معمول به دوره زندگی بالای 65 سال اطلاق می‌شود، دوره‌ای که فرایند پیر شدن سلول‌های بدن، سریع‌تر اتفاق می‌افتد و بدن کارکرد دوره جوانی و میانسالی را نخواهد داشت. این شرایط، به ویژه اگر فرد دوره زندگی سالمی را از جهت رژیم غذایی متناسب با فیزیولوژی بدن و ورزش را نداشته باشد، می‌تواند حادتر اتفاق بیفتد. به همین دلیل است که انجام آزمایش‌های چکاپ سلامت بدن سالمندان، برای بررسی عملکرد کلیه، گوارش، سلول‌های خونی و املاح بدنی ضروری است. اگر خودتان در این دوره از زندگی قرار دارید و یا والدین و عزیزانتان این مرحله از زندگی را می‌گذرانند، پیشنهاد می‌کنیم انجام این نوع از آزمایش‌ها را به صورت دوره‌ای جدی بگیرید.

 
آزمایش فولات سرمی | Folic Acid

هدف از انجام تست چیست؟ هدف از انجام این آزمایش، کمک به تشخیص علت کم خونی، تشخیص علت نوروپاتی، ارزیابی وضعیت تغذیه ای، پایش اثربخشی درمان کمبود فولیک اسید. اسید …

 

آزمایش ویتامین B12

هدف از انجام تست چیست؟ هدف از انجام این آزمایش، عبارتست از: کمک به تشخیص علت کم خونی کمک به تشخیص علت نوروپاتی ارزیابی وضعیت تغذیه ای در برخی افراد …

 

دستورالعمل های ویژه
 

اگر از مکمل ب 12 استفاده می کنید می بایست از یک هفته قبل از آزمایش، مصرف آن را متوقف کنید تا اندازه گیری دقیق سطح ویتامین B12 امکان پذیر شود.

 

سه قدم ساده تا آزمایش خون

۱ - ثبت درخواست

از طریق وب سایت، نرم افزار موبایل و یا روبات تلگرام، زمان و مکان و آزمایشگاه مورد نظر خود را مشخص کنید.

۲ - نمونه گیری در منزل شما

متخصص آزمایشگاه،در زمان و مکان مورد نظر شما جهت نمونه گیری مراجعه می کندو نمونه رابه آزمایشگاه منتخب شما تحویل می دهد.

۳ - دریافت نتیجه آزمایش

پس از انجام مراحل آزمایش شما، در کوتاهترین زمان ممکن، پاسخ خود را در وب سایت یا از طریق پیامک مشاهده خواهید کرد.

چرا و چه زمانی آزمایش خون سالمندان ضروری است؟

 

آزمایش سلامت بدن سالمندان یکی از مهمترین راه‌ها برای پیگیری وضعیت کلی جسمی است. پزشکان به طور معمول توصیه می‌کنند حداقل سالی یک بار، آزمایش سلامت بدن را انجام دهند تا وضعیت جسمانی و شرایط آن مشخص شود.

 

نمونه مناسب برای این آزمایش

 

خون سیاهرگی (سرم)

نمونه ادرار صبحگاهی

نمونه مدفوع

 

آمادگی برای انجام آزمایش خون

 

همه موادی که خورده و نوشیده می‌شود، حاوی ویتامین‌‎ها، پروتئین‎‌ها و سایر مواد مغذی است پس از فرایند هضم، از طریق جریان خونی، به سلول‌های هدف ارسال می‌شود. بنابراین در انجام آزمایش خون و برای بررسی املاح و ویتامین‌ها، توصیه می‌شود بین 8 تا 12 ساعت ناشتایی وجود داشته باشد تا نتیجه کاذب ثبت نشود. بنابراین هر فردی که قصد انجام آزمایش چکاپ سلامت سالمندان را دارد، باید حداقل 8 تا 12 ساعت ناشتایی را تجربه کند.

هدف از آزمایش خون سالمندان

 

برخی مواقع، فرد ممکن است احساس خستگی، افزایش وزن غیرطبیعی یا احساس درد در قسمتی از بدن خود داشته باشد. آزمایش‌های منظم خون می‌تواند علائم هشدار دهنده بیماری را در اوایل بیماری نشان دهد. به عبارتی دیگر، با یک آزمایش ساده می‌توان بسیاری از بیماری‌های قلبی، ریوی و کلیوی را تشخیص داد.

 

تفسیر آزمایش خون در سالمندان

 

برخی از رایج‌ترین فاکتورهای که در آزمایش خون بررسی می‌شود، شمارش کامل خون (CBC) و تست میزان مواد مغذی حیاتی مانند آهن یا ویتامین‎های گروه B است. در آزمایش معمول شمارش سلول‎های خونی (CBC)، گلبول‎‌های سفید خون، گلبول‎‌های قرمز و پلاکت‌‎ها بررسی می‌شوند. میزان هموگلوبین و هماتوکریت از این روش به دست می‌آید که برای تشخیص کم‎‌خونی‎‌ها از آن استفاده می شود. سطح غیر طبیعی این موارد ممکن است نشانگر کمبودهای غذایی، کمبود آهن، بیماری‎‌های مربوط به مغز استخوان، التهاب بافت، عفونت، بیماری قلبی عروقی و سرطان باشد. اعلام نتیجه این آزمایش تقریبا 24 ساعت زمان نیاز دارد.