• نیاوران ، خیابان مژده (مقدسی) ، خیابان محمود احمدی زمانی
  • ۹۱۱ ۱۱۱ ۲۸ - ۰۲۱

فیزیوتراپی ورزشی

فیزیوتراپی ورزشی

فیزیوتراپی ورزشی چیست؟

فیزیوتراپی ورزشی

فیزیوتراپی ورزشی شاخه‌ای از فیزیوتراپی است که هم برای ورزشکاران و هم برای بازیکنان عادی که دچار آسیب دیدگی یا مشکل مداوم شده‌اند، طراحی می‌شود. در واقع، فیزیوتراپی ورزشی شکل تخصصی فیزیوتراپی است که برای کمک به آسیب‌ها یا شرایطی که در حین فعالیت‌های ورزشی ایجاد می‌شود، کاربرد دارد. چه یک ورزشکار حرفه‌ای باشید و چه در ابتدای سفر ورزشی خود، فیزیوتراپی ورزشی می‌تواند یک روش درمانی مناسب برای شما باشد. اگر تمایل دارید با فیزیوتراپی ورزشی بیشتر آشنا شوید با ما همراه باشید.

فیزیوتراپی ورزشی

فعالیت‌های ورزشی، چه حرفه‌ای چه غیرحرفه‌ای می‌توانند سبب کشیدگی عضلانی یا حتی آسیب‌های جدی شوند. اگر در مورد این مشکلات درمان مناسب ارائه نشود، ممکن است بدتر شوند. با این حال، این آسیب‌های ناخواسته را با استفاده از فیزیوتراپی ورزشی می‌توان کاهش داد و از تکرار مجدد آن جلوگیری کرد. با تکنیک‌ها و تمرینات مختلف می‌توانید عملکرد خود را به حداکثر برسانید و از آسیب‌های بعدی جلوگیری کنید.

فیزیوتراپی ورزشی به شما کمک می‌کند تا در اسرع وقت به روشی ایمن و موثر به مسیر خود بازگردید. شرایط درمانی از طریق فیزیوتراپی ورزشی بر اساس نوع اختلال از  آسیب‌های عصبی، رباط یا عضله گرفته تا سایر اختلالات اسکلتی عضلانی، متفاوت است. به طور کلی فعالیت‌های اصلی فیزیوتراپی ورزشی عبارتند از: بررسی و تشخیص صدمات، شناسایی علت آسیب، طراحی یک برنامه درمانی فردی و توانبخشی افزایش عملکرد.

نقش فیزیوتراپ در فیزیوتراپی ورزشی

آسیب‌های ورزشی از انواع آسیب‌ها با کارایی بالا هستند که به مراقبت زیادی نیاز دارند. یک فیزیوتراپ ورزشی از نزدیک با فرد کار می‌کند تا الزامات یک ورزش خاص را شناسایی کند و بهترین نتیجه را بعد از آسیب در عملکرد به دست آورد. به عنوان مثال، اگر یک فوتبالیست خط میانی در حین بازی فوتبال به مچ پای خود آسیب برساند و دوره بازتوانی را طی کند، به او تمرینات توان‌بخشی تخصصی داده می‌شود تا بتواند طبق ورزش خود بدود، مسیرها را قطع کند و  با توپ مانند قبل از آسیب فعالیت کند. بسته به نوع ورزش، یک برنامه توانبخشی سفارشی برای کمک به ورزشکار برای بازگشت به ورزش طراحی می‌شود.

انواع مختلف ورزش‌هایی که نیاز به فیزیوتراپی دارند

بازیکنان در هر لحظه در معرض خطر آسیب هستند، آن‌ها می‌توانند آسیب‌هایی به سر، صورت، شانه، بازو، ران و زانو متحمل شوند. اقدامات مختلفی برای جلوگیری از آسیب با اطمینان از گرم شدن مناسب ماهیچه‌ها و مفاصل وجود دارد. از چرخ دنده‌ها با استفاده از تجهیزات ایمنی و انجام تمرینات خنک‌کننده مناسب استفاده می‌شود. تمرینات باید زیر نظر یک فیزیوتراپیست آموزش دیده و مجرب انجام شود. ورزش هایی که در آنها آسیب دیدگی بیشتر رخ می‌دهد عبارتند از: فوتبال، تنیس، کریکت هاکی ورزشی. اگرچه ورزش های دیگری هم مانند بسکتبال، والیبال، راگبی، بدمینتون، دوچرخه سواری و … ممکن است به درمان فیزیوتراپی نیاز داشته باشند.

آسیب های ورزشی قابل درمان با فیزیوتراپی ورزشی

تاندونیت: التهاب تاندون که با عنوان تاندونیت شناخته می‌شود، با استفاده بیش از حد همراه است. البته این التهاب می‌تواند زمانی ایجاد شود که یک آسیب تروماتیک باعث ایجاد پارگیهای کوچک در فیبرهای عضلانی شود.

شکستگی استرس: شکستگی استرس نیز نوعی آسیب ناشی از استفاده بیش از حد است. این آسیب زمانی اتفاق می‌افتد که ماهیچه‌ها دیگر قادر به جذب فشار نیستند و در نتیجه منجر به شکستگی می‌شود. شکستگی های استرسی معمولاً ساق پا و پا را تحت تأثیر قرار می دهند و زنان ورزشکار بیشتر از مردان در معر افتادن ض چنین آسیب هایی هستند.

کوفتگی: ضربه مستقیم به عضله که سبب آسیب می‌گردد به عنوان کوفتگی شناخته می شود. هر چه سرعت تجهیزاتی که به بازیکن برخورد می‌کند بیشتر باشد، آسیب شدیدتر بوده و منجر به تورم و کبودی ناحیه می شود. ممکن است برای کوفتگی های‌ شدیدتر به کمک پزشکی نیاز باشد.

آسیب شلاقی: آسیب شلاقی می‌تواند با یک حرکت ناگهانی یا غیرمنتظره به عقب یا جلو گردن رخ دهد. ناگهانی یا ضربه خوردن باعث تکان خوردن سر و کشیدگی گردن می‌شود. این حالت معمولاً در ورزش‌های تماسی رخ می‌دهد و سبب درد، بی‌حسی در بازوها می‌شود. این موضوع به دلیل آسیب جزئی یا عمده بافت نرم به عضلات و رباطهای گردن و مهره‌ها اتفاق می‌افتد. در این شرایط بهبودی بازیکن به شدت آسیب‌دیدگی بستگی دارد.

درد پایین کمر: بازیکنان به دلیل انتقال سریع وزن، پریدن و چرخش، از کمردرد رنج می‌برند که منجر به خم شدن، اکستنشن، چرخش و خمیدگی جانبی ستون فقرات مکرر می‌شود. در این شرایط، فیزیوتراپ تمرینات تقویتی عضلات پشت و شکم را برای افزایش قدرت طراحی می‌کند.

تاندونیت آشیل: التهاب تاندون آشیل التهاب قسمت پایینی پشت ساق درست بالای پاشنه پا است. آسیب تاندونیت آشیل در نتیجه استفاده بیش از حد رخ می‌دهد. بازیکنان حرکات ناگهانی و تکراری انجام می‌دهند که در نهایت ممکن است به مرور زمان باعث این آسیب شود. فعالیت بدنی درد را تشدید می‌کند و معمولاً با استراحت، یخ، تمرینات کششی و تقویتی درمان می‌شود.

رگ به رگ شدن مچ پا: پیچ خوردگی داخلی مچ پا زمانی رخ می‌دهد که انگشتان پا در حالی که پا به سمت بالا خم شده است، برگردانده شوند. پیچ خوردگی جانبی مچ پا می تواند در فوتبال زمانی رخ دهد که بازیکن با بالای پای خود به توپ ضربه بزند. رگ به رگ شدن مچ پا زمانی اتفاق می‌افتد که رباطی که مفصل را پشتیبانی می‌کند به دلیل گام برداشتن یا پا گذاشتن نادرست روی یک سطح ناهموار یا به دلیل پیچ و تاب و غلت زدن بیش از حد کشیده شود‌.

فواید فیزیوتراپی ورزشی

اکثر مراکز فیزیوتراپی برای مقابله با مسائل مختلف قلبی ریوی کمک می‌کنند. این مراکز روی راهکارهایی برای بهبود تنفس و سطح استقامت ورزشکاران کار می‌کنند که آن‌ها را قادر می سازد فعالیت‌های روزانه خود را به شیوه‌ای بهتر انجام دهند. بسیاری از درمانگران ورزشی در مورد درمان آسیب نخاعی، چندین بیماری اسکلروزیس، اختلالات عصبی و غیره مزایایی را ارائه می‌دهند.

فیزیوتراپیست های ورزشی تجهیزات و دانش مناسبی برای کمک به آسیب‌های مداوم، شدید و استفاده بیش از حد دارند. بسته به نوع آسیب، چند هفته یا چند ماه طول می‌کشد تا فرد به طور کامل بهبود یابد. یک فیزیوتراپیست با انجام تمرینات ملایمی که بافت‌ها و ماهیچه‌های آسیب را تحریک می‌کند، به فرد کمک می‌کند تا حرکت فیزیکی کامل قبل از سطح آسیب را بازیابی کند.  فیزیوتراپیست‌ها ورزشی برنامه‌های بازیابی سفارشی را بر اساس نوع آسیب ارائه می‌دهند تا کل روند بهبودی را بهتر تسهیل کنند.