• نیاوران ، خیابان مژده (مقدسی) ، خیابان محمود احمدی زمانی
  • ۹۱۱ ۱۱۱ ۲۸ - ۰۲۱

معرفی بخش آزمایشگاه

آزمایشگاه خون کلینیک نیاوران

آزمایشگاه درمانگاه شبانه روزی نیاوران ، با بهره گیری از پرسنل مجرب وکارآزموده و استفاده از دستگاههای پیشرفته همگام با رویکرد جهانی ارتقاء کیفیت ، بر اساس راهنمای اعتبار بخشی مدیریت آزمایشگاه در راستای تحقق هدف تضمین کیفیت در تشخیص، پیشگیری، کنترل و درمان بیماری ها، آماده ارائه خدمات به بیماران محترم می باشد.

رعایت حقوق گیرندگان خدمت و اخلاق حرفه ای، ارتقا ایمنی کارکنان و بیماران ، ارتقاء سطح علمی و بازآموزی دوره ای کارکنان ، شرکت در برنامه های کنترل کیفی خارجی  حداقل سه دوره در هرسال ، بروز رسانی برنامه کنترل کیفی داخلی بر اساس روش های استاندارد ،رصد و پیگیری مقادیر بحرانی ، ممیزی و ارزیابی داخلی ، مدیریت عدم انطباق های بالقوه و بالفعل  در سه حیطه قبل از آنالیز، در حین آنالیز، و پس از آنالیز جزء لاینفک سیاستگذاریهای این مرکز می باشد.

 

موقعیت بخش :

 

 آزمایشگاه طبی در طبقه همکف  جنب اورژانس درمانگاه واقع شده است.

شامل بخش های:  بیوشیمی ،هماتولوژی و انعقاد خون ، ایمنولوژی و سرولوژی ،هورمون (تست های هورمونی با دستگاه پیشرفته الکتروکمی لومینسانس و الایزا انجام میگردد) ، میکروبیولوژی ؛ تجزیه ادرار و پارازیتولوژی، پاتولوژی  و عدم اعتیاد می باشد. در ادامه مختصر به معرفی بخش های آزمایشگاه می پردازیم.

 

پذیرش و نمونه گیری

 

این بخش آزمایشگاه در تمامی ایام هفته و به صورت شبانه روزی (24 ساعته) آماده خدمت رسانی در امر پذیرش، جوابدهی، نمونه گیری به مراجعه کنندگان محترم می باشد.

 

بخش بیوشیمی

 

یکی از اصلی ترین و مهمترین بخش های این مرکز بوده که با دارا بودن پیشرفته ترین تجهیزات بیوشیمی و با نهایت دقت و صحت و توانایی ویژه پرسنل در امر کنترل کیفی داخلی و با استفاده از بهترین معرف ها و سرویس های منظم و مستمر توانسته است همواره نتایج مطلوب در امر کنترل کیفی خارجی را به دست آورده تا در امر سلامت جامعه گامی مفید و موثر برداشته شود. همچنین در این بخش با پیاده سازی سیستم کنترل کیفی داخلی احتمال بروز خطا در نتایج بیماران را به پایین ترین حد خود رسانیده است. این رویکرد که تحولی مدیریتی در امر کیفیت می باشد باعث ارتقاء و بهبود کیفیت در ارائه خدمات به بیماران می باشد.

 

بخش هماتولوژی وانعقادی

 

بخش هماتولوژی و انعقادی آزمایشگاه با استفاده از تجهیزات مدرن و به روز توانسته آزمایشات تخصصی و فوق تخصصی هماتولوژی و انعقادی را با نهایت دقت و سرعت در کمترین زمان با دقت بالا انجام دهد تا گامی مهم در جهت کمک به بیماران بردارد. در این بخش با توجه به سیستم فلوسایتومتری امکان هرگونه خطا در شمارش گلبولی و اندازه گیری اندیکس های خونی را به حداقل رسانیده است. در این بخش تست های انعقادی توسط دستگاه کواگلومتر به صورت کاملا اتوماتیک انجام می گیرد.

تجهیزات آزمایشگاه خون

 

بخش هورمون شناسی

 

این بخش با بهره گیری از آخرین تجهیزات پیشرفته و معتبر جهانی و پرسنل مجرب ارائه دهنده خدمات آزمایشگاهی و فوق تخصصی می باشد. این بخش مجهز به تجهیزات تمام اتوماتیک و تکنیک های روز دنیا بوده که با حذف عوامل مداخله ای از جمله خطاهای اپراتوری، دقت و صحت آزمایشات هورمونی را افزایش داده تا دقیق ترین تست ها در سریع ترین زمان ممکن را به انجام رساند.

 این بخش مجهز به دستگاه الکتروکمی لومینسانس ساخت شرکت Roche آلمان بوده که تشخیص اختلالات هورمونی و پایشی درمان را به بهترین شکل، امکان پذیر می نماید. در این بخش مهچنین کلیه تست های غربالگری سلامت جنین با استفاده از نرم افزارهای به روز و مورد تایید اداره کل مرجع سلامت جهت تعیین مقدار ریسک ناهنجاریهای کروموزومی جنین در دوران بارداری نیز انجام می گیرد.

 

بخش ایمونولوژی و سرولوژی

 

بخش ایمونولوژی و سرولوژی آزمایشگاه با استفاده از تجهیزات به روز کلیه آزمایشات تخصصی و فوق تخصصی ایمونولوژی و روماتولوژی را با استفاده از آخرین متد انجام می دهد. در این بخش آنتی ژن های HLA که با بیماریهای خاصی ارتباط دارند نیز شناسایی می گردند.

 

بخش تجزیه ادرار و پارازیتولوژی

 

در این بخش تست های تجزیه ادرار و آزمایشات مربوط به تشخیص انگل ها انجام می گیرد. تشخیص خون مخفی در مدفوع به روش نوین و اختصاصی Immunochromatography انجام می شود که تنها خون انسان را تشخیص داده و دیگر نیازی به رعایت رژیم غذایی خاص قبل از انجام آزمایش نمی باشد.

 

بخش میکروب شناسی

 

بخش میکروبشناسی مجهز به تجهیزات روز و اختصاصی می باشد. در این بخش کشت میکروبی کلیه مایعات بدن، زخم و . . . انجام می گردد. در این بخش جهت تعیین حساسیت سوش های میکروبی از دیسک های آنتی بیوگرام ROSCO استفاده می شود. این بخش همانند سایر بخش های دیگر آزمایشگاه به طور منظم و مرتب در برنامه کنترل کیفی خارجی شرکت نموده و همواره توانسته است بالاترین امتیاز را در این امر به دست آورد.

 

سیتولوژی و پاتولوژی

 

انجام تست پاپ اسمیر روش Liquid Base و Conventional زیر نظر متخصص پاتولوژی انجام می پذیرد. انجام کلیه آزمایشات مربوط به تشخیص بدخیمی، انجام تست های پاتولوژی پوست و… در اسرع وقت و کمترین زمان زیر نظر پاتولوژیست مجموعه صورت می پذیرد.

جهت آشنایی با انواع آزمایش خون به مقاله مربوطه در سایت مراجعه کنید. آزمایش خون

 

در صورت وجود هر گونه سوال می توانید پذیرش آزمایشگاه درمانگاه نیاوران به شماره 02122734349 تماس حاصل فرمایید.